Nesmíme zapomenout na prevenci proti parazitům. Parazity můžeme rozdělit na vnitřní a vnější. К vnitřním parazitům patří hlavně tasemnice, škrkavky, měchovci, tenkohlavci a kokcidie. Vnitřní cizopasníci poškozují psa především tím, že mu odebírají část živin. Většina z nich se přisává na sliznici, zakusuje se nebo se do ní provrtává. Tím na sliznici vznikají poranění, která se též stávají vstupní branou bakteriálních infekcí. Někteří paraziti, jako například škrkavky, vylučují jedy – toxiny, které otravují své hostitele. Postižená zvířata pomaleji rostou, hubnou, jejich srst ztrácí lesk, při masivních invazích se mohou projevit i nervové příznaky. Pro udržení psa bez vnitřních parazitů je nutné:
- pravidelně nechat kontrolovat trus ve veterinární ošetřovně a v případě příslušného nálezu zvíře po dohodě s lékařem odčervit
- pravidelně odstraňovat psí trus z míst venkovního pobytu psa
Mezi vnější parazity (ektoparazity) náleží klíšťata, vši, všenky a blechy.
Potírání těchto eko-parazitů se provádí přímo na psovi. Nutné je však i ošetření prostředí, ve kterém se pes pohybuje, vhodným insekticidem a to zvláště při napadení blechami, protože jejich vajíčka jsou schopna za pokojové teploty přežít až šest měsíců.
Přímo na zvířeti pomáhá:
– koupel v insekticid
– postříkání insekticidem
– vhodné obojky obsahující insekticidy, zakoupené na doporučení veterinárního lékaře
– injekce s antiparazitikem
Vždy je správné se nejprve poradit s veterinárním lékařem.
Pečujeme-li o chodského psa přesně tak, jak si to zaslouží, pak je opravdu vyrovnaným přítelem a jeho správně ošetřovaná srst na slunci září výrazným lesklým černým zbarvením se žlutými znaky.