O chodském psu

by admin

Chodského psa doprovází velmi zajímavá historie spjatá s naším územím. Patří mezi nejstarší česká plemena psů a jako statný hlídač pomáhal Chodům střežit hlavní cesty z Domažlic do Německa.

Náš známý spisovatel Jindřich Šimon Baar (*1868 †1925) popisuje ve svých dílech houževnaté nebojácné psy, kteří střežili zemské statky, pomáhali během pasení dobytka a bránili majetek svých pánů. Ve svých dílech nazýval tyto psy „chodští psi“. 

Český malíř Mikoláš Aleš (*1852 †1913) zvěčnil chodské psy ve svých kresbách, které byly otištěny v románu Psohlavci od Aloise Jiráska (*1851 †1930).

Na toto krásné plemeno bylo poté během let téměř zapomenuto. Až v roce 1984 se čeští kynologové úspěšně pokusili o jeho znovuvytvoření. Datum publikace platného původního standardu chodského psa je 
28. 10. 1984.


Vzkřísit plemeno pomohl Ing. Jan Findejs, který se v roce 1984 snažil pomocí výzvy v kynologickém tisku oslovit majitele oněch psů, kteří ho tolik učarovali z dobových fotografií.


S regenerací chovu značně pomohla také ing. T. Schmidtová, která výrazně přispěla s posouzením a sestavením prvního chovného páru tak, aby se co nejvíce shodoval s dochovanými kresbami a písemnostmi.

 


Na základě úspěšného výběru páru byla plemennou knihou ČSCH registrována chovatelská stanice chodských psů „na Barance“, kterou spravoval pan Ladislav Hykl. První vrh čítající půl tuctu nadějných štěňat se narodil v roce 1985, ze spojení psa Dixiho a feny Bessy.

O rok později následoval další vrh o šesti štěňatech, jejímž otcem byl tentokrát pes Blesk. Do roku 1992 Bylo odchováno 35 vrhů, které byly v průběhu prvních pěti let oživeny novou, pečlivě vybranou krví naprosto vyhovující psů, kteří geneticky posílili žádoucí vlastnosti plemene.

Na posilování žádoucích rysů chodského psa měly velký vliv roky 1993 až 1995, kdy se působením plemenných psů pracovalo na sjednocení typu plemene a v neposlední řadě také na ustálení kohoutkových výšek.

Zvláštní zásluhy patří plemeníkovi Birrimu (celým jménem Birri Chodský pes), který svým potomkům předával rysy, jenž jsou pro dnešní choďáky typické – perfektní typ, ideální výška, sytý pigment a bohatá srst.

Také předci tohoto psa byli vysoce kvalitní plemeníci, kteří bohatě přispěli k tomu, aby byl chodský pes tak impozantní svým vzhledem a skvělý charakterem.

Tato webová stránka používá soubory cookie ke zlepšení vašeho prohlížení stránky. Předpokládáme, že je to v pořádku, ale pokud chcete, můžete se odhlásit. Přijmout